Özler Haber
Ana Sayfa Manşet, Politika 10 Ağustos 2019 152 Görüntüleme

Adana Büyükşehir Belediye Meclis üyesinde borçlanma yetkisine red.

Meclis gündemine gelen borçlanma Ak Parti ve MHP’li Belediye meclis üyelerinin oylarını ile red oyu ile yetki verilmemişti.

Bu Konuda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar hesabından yaptığı açıklamada;

“Bayram öncesi işçi maaş ve ikramiyeleri için belediye meclisinden istediğimiz yetkiyi vermeyerek siyaset yaptıklarını sananlar utanır mı bilmiyoruz ama bir gerçek var: Emekçinin hakkına kimse siyaset çekemez. Çektirmeyiz. Engelleri, Adana halkından aldığımız güçle aşacağız.

“Şart olsun ki, Adana bu engeli de aşacak” demiştik. Biz görevimizi yaptık. ASKİ’den aldığımız borçla, maaş ve ikramiye sorununu çözdük. Üstelik bu bayram, bugüne kadar hiçbir bayramda sevindirilmeyen “belediye şirket işçilerini” de ayırmadık.” Dedi

 

Bu konuda Yüreğir ve Adana Büyükşehir Belediye meclis üyesi Ozan Gülaçtı ise yaptığı açıklamada;

Büyükşehir Belediye Meclisi sonrası Belediye Başkanı ve CHP tarafından yapılmaya çalışılan siyaset; yapamadığı ve yapamayacakları işler ve şu ana kadar işten haksız ithamlarla çıkarılan 666 işçi ve maalesef çıkarılmaya devam edecek binlerce işçi işin siyaseten örtbas etme amacı içeren çirkin bir siyaset anlayışıdır. Bu samimiyetten uzak yanıltma siyasetini güden CHP örgütü Cuma gece yarısı mesajları ile çıkarttıkları işçiler hakkında sus pus olmuştur.
Gerçek şudur;
Büyükşehir Bld Başkanı 169 milyon lira borç yetkisi istemiştir. Bakın yetki diyorum çünkü Belediye Meclisi borç vermez; borçlanılabilmesi için başkana yetki verir. İşçi maaşı için istediği miktar 23 milyon liradır ki bunu da sözlü dile getirmiş bu paylaşımda göreceğiniz resmi yazıda olduğu gibi maaş ödemesi için bir borçlanma resmen bulunmamaktadır. Kaldı ki dün bu yetkiyi almış olsa dahi bir bankadan 1 gün içinde bu parayı alması ve bayram öncesi bu parayla ödeme yapması mümkün değildir. Samimiyetsizlik ve yalan siyaseti burada başlamaktadır. Bakınız Adana Büyükşehir Belediyesinin ASKİ dahil aylık geliri 150 milyon civarındadır. Bunun işçi maaşı ASKİ personeli dahil yaklaşık 30 milyondur. Şimdi işçi, emekçi dostu naraları atanlar bu kadar para ile ÖNCELİKLİ İŞÇİ MAAŞLARInı niçin ödemezler. Niçin 2 aylık maaşları bekletirler. Öncelikleri nedir?

Adana borç batağında diyip, geldiğinden beri ağlayıp borç istemek nasıl bir ÇELİŞKİdir. Tavrımız nettir. Cari ödemeler için borçlanma olmaz. Adana’ya kazandıracağınız bir proje varsa kamuoyuna sunun ve bunun için borçlanın. Ancak bırakın projeyi Belediye Başkanı seçim öncesinde ki 2 vaadini bile gerçekleştirmemiştir. İşçilere seslenip çıkarmayacağım, maaşları teriniz kurumadan ödeyeceğim projesi yalan olmuştur. Bir diğer sözü suya indirimi ise Cumhur İttifakının karar almasına rağmen uygulamamamıştır.
Borç borçla ödenmez. Samimi ise hem borç çok diyip hemde borç isteme çelişkisine niçin düşer.
Dün bir başka üzücü olay ise tüm bu tartışmalar yaşanırken Meclis üyelerine seyirciler arasından bir provokatörün ağır küfürler etmesi olmuştur. Meclis halka açıktır bu nedenle seyirci alınmaktadır. Zaman zaman aslında sadece izlemesi gereken seyirciler tepkilerini dile getirmektedir. Eleştiri anlaşılır ancak kimse hakaret ve ağır sözleri orada kullanamaz. Burada meclis Üyelerine ağır sözler sarfediliyor; Belediye Başkanı ve hiçbir Millet İttifakı meclis üyesi samimi bir tepki vermiyor, düzeni bozan bu kişi yasa gereği başkan emri ile zabıta tarafından dışarı çıkarılmıyor. Maalesef örgütünüz ve hatta bazı Milletvekilleriniz bu ağır sözler sarfeden şahsı gariban işçi diye savunuyor. Kimdir bu şahıs? Niye korunuyor, savunuluyor!!! Niçin bir başkan ağır sözler sarfedip provoke eden bir şahsı dışarı çıkartmaz, müsaade eder. Samimiyseniz kameralarla dolu salonda provakasyon yapan bu şahsı tespit edin, açıklayın kimliğini…
Adana merttir, sizden Adana gibi olmanız beklenmektedir…Açıklamasının devamın da ise,

‪Hani borçlanma yetkisi verilmez ise işçi maaşları ödenmeyecek diyordun. Biz de para var özellikle ödemiyorsun demiştik. Haklı da çıktık. Bak hem maaş ödendi hem belediye borçlanmadı. ‬
‪İyi oldu ama değil mi? diyerek açıklamasını bitirdi.

 

Çukurova ve Adana Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Murat Duman ise hesabında ki açıklamasında ;

” Adana büyükşehir belediye meclisi Ağustos ayı 1.oturumunda cumhur ittifakı meclis üyeleri olarak,idarenin teklifi olan 169 trilyonluk borçlanma teklifini Adana’nın menfaatine uygun olmadığını düşünerek redd ettik.Fakat bu borçlanma isteğini reddetmemizle sanki işçi maaşlarının ödenmemesine bizlerin sebep olduğuyla ilgili bir algı oluşturulmak isteniyor.
Oysa bu tamamen siyasi bir söylemdir ve yalandır.

Doğrusu  ise biz cumhur ittifakı olarak sayın başkana işçi ödemeleri ile ilgili borçlanma yetkisi verelim dedik,fakat niyetleri samimi olmadığı için bu teklifimizi dikkate bile almadılar ve bu borçlanmanın tamamında ısrar ettiler.Amaçları bayram öncesi emekçi işçi kardeşlerimizin maaşlarını ödemek değil,siz Adanalı hemşehrilerimizin borç yükünü daha da ağırlaştırmaktadır.Biz cumhur ittifakı meclis üyeleri olarak hiç bir zaman adanamıza yapılacak bir hizmeti asla engellemedik bilakis bu 4 aylık dönemde başkanlığının Meclis’e getirdiği tekliflerin %99 na oy birliğiyle geçirerek destek verdik.Cumhur ittifakı her zaman kendisine oy veren vermeyen bütün Adanalıların hizmetindedir.”

 

açıklamasında bulundular.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.