Ana Sayfa Gündem, Manşet 13 Temmuz 2017 888 Görüntüleme

Hiç bir insana ben senden şüpheleniyorum diyerek suçlu muamelesi yapılmamalı

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan HRT Akdeniz TV’de Gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başarısız darbe girişiminin üzerinden tam bir yıl geçti diyen Çalışkan, Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay’da da vali ve kaymakamlıkların öncülüğünde siyasi partiler, üniversiteler ve STK’larca yapılacak çeşitli etkinliklerle bu gecenin ruhunun canlı kalması sağlanacak. Değişik dünya görüşlerine mensup farklı insanların aynı çatı altında olması bu vesileyle sağlanmış olacaktır.

Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen henüz darbeye karşı mücadele tamamlanmamış görünüyor diyen Çalışkan, “Bugün itibari ile de pek çok insanın gözaltına alındığına dair ajanslara haberler düşüyor. Anlaşıldığı gibi bu süreç devam ediyor. Tabi bizim Saadet Partisi olarak beklentimiz bu sürecin suçlu ile suçsuz ayrıştırılarak sona erdirilmesidir.  Elbette bu darbe girişimine hain saldırıya karışan herkes yakalanıp suçlular teslim edilip en ağır cezalar mutlaka verilmelidir ancak bu cezalar verilirken ve suçlular tespit edilirken de yeni mağduriyetlere fırsat verilmemelidir ”dedi.

Bugün maalesef muhalifler FETÖ’yü savunuyormuş gibi görünmemek için susuyor, Ak Parti’nin kendi taraftarları da kendi yönetimlerine karşı gelmemek adına sesini çıkaramıyorlar. Ama bu gün ortada bir gerçek var ki Türkiye’de bu FETÖ/PDY tartışmasıyla gözaltına alınıp KHK’ya ihraç edilenler içerisinde ciddi mağduriyetler söz konusu. Buna fırsat verilmemeli yaşla beraber kuru hiçbir şekilde yanmamalıdır.

Demokratik sosyal bir hukuk devleti olarak bu ülkede bugün hiç bir insana “ben senden şüpheleniyorum” diyerek suçlu muamelesi yapılmamalıdır. Gerçekten yüzde yüz suçluluğuna emin olmnuş ise gerekli emareler söz konusuysa o insana suçlu muamelesi yapılabilir ama “ben senden şüpheleniyorum” diyerek muamele yapılması doğru değil” diye konuştu.

Ak Parti’nin çok güçlü bir parti olduğunu dile getiren Çalışkan, “istediği her kanuni mecliste kayıtsız şartsız takır takır geçirecek bir güce sahip. Böyle bir ortamda bir karar alarak kanun çıkarılması gerekiyorsa derhal yapabilir. O yüzden OHAL’e de gerek kalmaz. Bugün OHAL sürecinde de belli mağduriyetler ortaya çıkıyor. Bu açıdan ülkenin normalleşmeye ihtiyacı var. Bu hain darbe girişimine karışan FETÖ örgütü içerisinde etkin pozisyonda olanlar tespit edilip en ağır cezalar verilmeli ama bir yandan da yeni mağduriyetler olmamalı” şeklinde konuştu.

Son günlerde yaşanan terör olayları ve Kıbrıs konusuyla ilgili de konuşan Çalışkan, Kıbrıs’la ilgili müzakereler çok tehlikeli boyuta ulaştı. Bu kadar taviz vererek, asker eksiltmemiz, toprak tavizine rıza göstermemiz hatta tek devlete razı olmamıza rağmen Rumlar Türkiye’nin garantörlüğü bırakıp hiçbir şekilde hak iddia etmememizi istediklerinden, aç gözlülüğü ve doyumsuzluğu sebebiyle görüşmeler lehimize sonuçlandı. Kıbrıs konusunda milli bir politika ve aklıselimle hareket ederek hiçbir şekilde taviz verilememelidir. Kıbrıs konusu bizim için bitmiştir. Türkiye’nin tarihi stratejik önemi vardır. Asla Kıbrıs’tan vazgeçmemeli yapılacak hiç bir tavize fırsat verilmemelidir” dedi.

Terör konusunda Çalışkan, terör belası son bulmalı aksi takdirde hep analar ağlamaya, çocuklar yetim kalmaya babasız kalmaya devam edecek. Rabbim bu acıları tekrar yaşatmasın. Şehit asker ve polislerimize Allah’tan rahmet diliyor, başta en son Hatay’da yaşanan terör olayından dolayı Hatay halkının ve tüm milletimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.