türbanlı porno

Özler Haber
Ana Sayfa Gündem, Manşet 20 Mayıs 2020 123 Görüntüleme

HONAMLI YÖRÜKLERİ DİYOR Kİ, BİZ NASIL HAYVANCILIK YAPALIM,DEVLET BABA BİR YOL GÖSTERSİN?

(Adana özler haber.com haber merkezi)

Honamlı Yörükleri meradan dolayı perişan durumda.

Bu Günlerde ülke olarak milli ve yerli mallar üzerine devlet yetkilileri çok şey söylüyor ve millette elinden geldiği kadar buna uymaya çalışıyor.

Ülkemizde et,süt, peynir ve en önemlisi de küçük baş hayvancılığın devamı için hayvan besleyen yörükler meradan dolayı sıkıntılı günler yaşamakta.

Ülkemizin bulunduğu coğrafya ve iklim şartlarına göre hareket eden Honamlı Yörükleri meralardan dolayı hayvanlarını satmak istiyorlar , yörükler hayvanları satalım da haklı olarak nasıl geçinelim diyorlar.

Bu konuda  Memiş Aydın diyor ki;

Adana ili Ceyhan İlçesi Kurtkulağı mahallesinde  amcam ve kardeşlerimle açık arazide kara çadır altında küçükbaş hayvancılık yapmaktayız. Yerleşik bir yerimiz yoktur.  12 ay boyunca çadır hayatı sürmekte ve göçebe olarak yaşamaktayız. Her yıl, Aralık’dan Nisan ayına kadar Çukurova’da kaldıktan sonra, nakliye araçları ile Kayseri Yahyalı Gücük’su yaylasına gitmekteyiz. Yahyalı ilçesinde bulunan hayvancıların bir kısmı da bizim akrabamızdır. Gücük’su yaylasını, daha önce Yahyalı da bulunan bir ağadan kiralarken, son yılllarda Kayseri Valiliği Mera komisyonundan ihale yolu ile almaktayız, İhale açık usul olup, öncelik yerel hayvancılarındır. Gücük’su Yaylasının bir kısmı Yahyalı içinde kalırken çoğunluğu Çamlıca Köyü sınırları içinde kalmakta ve bir kısmı da ormanlık araziden oluşmaktadır.

2019 yılında Gücük’su Yaylası Kayseri Valiliği Mera komisyonundan 5+5 yıllığına taahhütlü olarak 30.000 TL. karşılığında 2 aylığına kiraladık. 2020 yılında ise Valilik mera komisyonu kararı ile ihale ve satışı iptal edilmiştir.diyor

Şimdi ülkemizde Mera odaklı hayvancılık yapmak saptanmışmıdır veya ne kadar mera yeri vardır..?

Yerleşik hayata geçmeyen yörükler iklim koşullarına göre kışın Çukurova yani sıcak bölgelerde yaz dönemi için ise yayla bölgelerinde hayvanlarını besleyerek hem ülke ekonomisine hemde kendilerine geçim kaynağı yapmaktadırlar.

Ama ne yazık ki , Ülkemizde  hayvancılık yapmak isteyen yörükler kişi ve kişilerin aldığı kararlarla mera sorunu ile karşılaşıyorlar,

Memiş Aydın açıklamasının devamında ise;

İhalenin iptali ile ilgili, yaptığımız araştırma sonucunda, Çamlıca Köyünden gerçeğe aykırı olarak, 12.000 adet hayvan gösterilmiştir. Yahyalı içesi Senirköy Köy Köyünde ikamet eden ve akrabamız olan, Nayif AYDIN, Veli AYDIN ve Yahyalı ilçe Merkezinde ikamet eden Mehmet GEYİK’e ait hayvanlarda Çamlıca Köyüne ait işletmelere aktarıldığı bilgisi elde edilmiştir. Çamlıca Köylüleri bu yaylaları bedava kullanmaktadır. Bir köyün kaç tane merası olur, kaç yaylası olur, yaylalar bu şekilde tekelleştirilmeye çalışılmaktadır. (Çamlıca da bulunan vatandaşlar biz hayvanları başı boş bırakacağız herkesin hayvan kendisi başına otlamayacak, etrafta başka hayvan olmayacak şeklinde konuşmaktadırlar.) diyor.

Belkide Türkiye’de Konar- göçer olarak hayvancılık yapan Yörüklerin son temsilcileri olan yörükler otlakların azalması ve yollarda çektikleri sıkıntıdan dolayı devlet yetkililerinden yardım talep etmektedirler.

Aydın açıklamasında;

Konu ile ilgili, Kayseri Valiliğimize, benzer içerikli dilekçemizi gönderdik, , ancak bu güne kadar herhangi bir cevap gelmedi, dilekçemizi soracak yetkiliye dahi ulaşamıyoruz, durumu hakkında bilgide alamıyoruz, Mayıs ayı geldi Çukurova da havalar ısınmaya başladı acil mera tahsisine ihtiyaç duymaktayız.

Nayif AYDIN ve AYDIN kardeşler, Yahyalı Senirköy’de bulunan ahırları mevcuttur, burada bulunan meraları, kullanmaktadırlar, daha sonra, Çamlıca Köyü Körkuyu yaylasını kullanmakta ve daha sonra tekrar, Dönberi yaylasına geçtikten sonra, sonbaharda ise Senirköy de bulunan meralarda hayvanlarını otlatmaktadırlar. Burada asıl konu, yayla ihtiyacı değil, vatandaşlar bizleri buralar da görmek istemiyorlar, bu düşüncelerinin hiçbir haklı nedenleri yoktur. Herhangi bir düşmanlığımız yoktur, bu güne kadar herhangi bir adli ve idari konumuz olmamıştır.

ÇUKUROVA hayvancılığı yok olmayla karşı karşıyadır. Bu hayvanlar milli servettir. Bu şekilde yaylaların olmamasından dolayı aynı sorunu ÇUKUROVA da bulunan hayvancıların tamamı etkilenmektedir. Çamlıca Köyü TOROS dağlarının yarısını kendisine mera olarak tahsis etmiştir ve çiftlik haline getirerek özelleştirmiştir.

Gerekli araştırma yapıldığında Çamlıca Köyünün belirtilen sayıda küçükbaş hayvanının olmadığı, aşağıda yeteri kadar yayla olduğu açıkça görülecektir. İlçe tarım görevlileri objektif bir araştırma yaptıklarında gerçekler ortaya çıkacaktır.

Sayın Bakanım; bahsettiğim yaylada 2 ay kalıyoruz, karşılığında bu yıl yaklaşık 50.000 TL devletimize ücret ödeyecektik ve yaklaşık 6.000 hayvan faydalanacak, ve 4 aile ve 32 kişi ekmek yiyecekti. Bu durumda devletimize kamu zararına uğratılmıştır. 4 aile ve çor çocuktan oluşan 32 şahıs mağdur edilmiştir.diyor

Dünya geneline bakılırsa;

Özellikle rakip ülkelerde mera ilgili kamu desteleri var.

Bu Konuda devletin ilgili makamına yazılan dilekçe;

TARIM ve ORMAN BAKANLIĞINA

Sayın Bakanım,

Adana ili Ceyhan İlçesi Kurtkulağı mah. amcam ve kardeşlerimle açık arazide kara çadır altında küçükbaş hayvancılık yapmaktayız. Yerleşik bir yerimiz yoktur.  12 ay boyunca çadır hayatı sürmekte ve göçebe olarak yaşamaktayız. Her yıl, Aralık’dan Nisan ayına kadar Çukurovada kaldıktan sonra, nakliye araçları ile Kayseri Yahyalı Gücüksu yaylasına gitmekteyiz. Yahyalı ilçesinde bulunan hayvancıların bir kısmı da bizim akrabamızdır. Gücüksu yaylasını, daha önce Yahyalı da bulunan bir ağadan kiralarken, son yılllarda Kayseri Valiliği Mera komisyonundan ihale yolu ile almaktayız, İhale açık usul olup, öncelik yerel hayvancılarındır. Gücüksu Yaylasının bir kısmı Yahyalı içinde kalırken çoğunluğu Çamlıca Köyü sınırları içinde kalmakta ve bir kısmı da ormanlık araziden oluşmaktadır.

2019 yılında Gücüksu Yaylası Kayseri Valiliği Mera komisyonundan 5+5 yıllığına taahhütlü olarak 30.000 TL. karşılığında 2 aylığına kiraladık. 2020 yılında ise Valilik mera komisyonu kararı ile ihale ve satışı iptal edilmiştir.

İhalenin iptali ile ilgili, yaptığımız araştırma sonucunda, Çamlıca Köyünden gerçeğe aykırı olarak, 12.000 adet hayvan gösterilmiştir. Yahyalı içesi Senirköy Köy Köyünde ikamet eden ve akrabamız olan, Nayif AYDIN, Veli AYDIN ve Yahyalı ilçe Merkezinde ikamet eden Mehmet GEYİK’e ait hayvanlarda Çamlıca Köyüne ait işletmelere aktarıldığı bilgisi elde edilmiştir. Çamlıca Köylüleri bu yaylaları bedava kullanmaktadır. Bir köyün kaç tane merası olur, kaç yaylası olur, yaylalar bu şekilde tekelleştirilmeye çalışılmaktadır. (Çamlıca da bulunan vatandaşlar biz hayvanları başı boş bırakacağız herkesin hayvan kendisi başına otlamayacak, etrafta başka hayvan olmayacak şeklinde konuşmaktadırlar.)

Konu ile ilgili, Kayseri Valiliğimize, benzer içerikli dilekçemizi gönderdik, , ancak bu güne kadar herhangi bir cevap gelmedi, dilekçemizi soracak yetkiliye dahi ulaşamıyoruz, durumu hakkında bilgide alamıyoruz, Mayıs ayı geldi Çukurova da havalar ısınmaya başladı acil mera tahsisine ihtiyaç duymaktayız.

Nayif AYDIN ve AYDIN kardeşler, Yahyalı Senirköyde bulunan ahırları mevcuttur, burada bulunan meraları, kullanmaktadırlar, daha sonra, Çamlıca Köyü Körkuyu yaylasını kullanmakta ve daha sonra tekrar, Dönberi yaylasına geçtikten sonra, sonbaharda ise Senirköy de bulunan meralarda hayvanlarını otlatmaktadırlar. Burada asıl konu, yayla ihtiyacı değil, vatandaşlar bizleri buralar da görmek istemiyorlar, bu düşüncelerinin hiçbir haklı nedenleri yoktur. Herhangi bir düşmanlımız yoktur, bu güne kadar herhangi bir adli ve idari konumuz olmamıştır.

ÇUKUROVA hayvancılığı yok olmayla karşı karşıyadır. Bu hayvanlar milli servettir. Bu şekilde yaylaların olmamasından dolayı aynı sorunu ÇUKUROVA da bulunan hayvancıların tamamı etkilenmektedir. Çamlıca Köyü TOROS dağlarının yarısını kendisine mera olarak tahsis etmiştir ve çiftlik haline getirerek özelleştirmiştir.

Gerekli araştırma yapıldığında Çamlıca Köyünün belirtilen sayıda küçükbaş hayvanının olmadığı, aşağıda yeteri kadar yayla olduğu açıkça görülecektir. İlçe tarım görevlileri objektif bir araştırma yaptıklarında gerçekler ortaya çıkacaktır.

Sayın Bakanım; bahsettiğim yaylada 2 ay kalıyoruz, karşılığında bu yıl yaklaşık 50.000 TL devletimize ücret ödeyecektik ve yaklaşık 6.000 hayvan faydalanacak, ve 4 aile ve 32 kişi ekmek yiyecekti. Bu durumda devletimize kamu zararına uğratılmıştır. 4 aile ve çor çocuktan oluşan 32 şahıs mağdur edilmiştir.

Çamlıca Köyünde;

  1. Geleri Yaylası,
  2. Ceviz Yaylası
  3. Körkuyu Yaylası,
  4. Üçağacınkır Yaylası,
  5. Dönberi Yaylası,
  6. Gedenoğlu Yaylası
  7. Körkuyu Yaylası
  8. Gücüksu Yaylası (Mera Komisyonundan Karaladığımız ve iptal edilen yayla)

 

Bizler devletimizden, Hibe Koyun istemiyoruz, Kredi istemiyoruz, destekleme istemiyoruz, Çoban istemiyoruz, sadece yaylaların ihaleye açılmasını ve kamu yararının gözetilmesini istiyoruz.

Yerel hayvancılar, devletin bütün yaylalarını bedava kullanıyor, az sayıda hayvan beslemelerine rağmen çok sayıda hayvan gösteriyor. Kendi çıkarları doğrultusunda yayla ihalelerini de iptal ettiriyor. Hem hayvancılığın gelişmesine engel oluyor, dağları kendi özel çıkarları doğrultusunda kullanıyor, kamuyu da zarara uğratıyor. Devlete bir kuruş da yardım ve ödemeleri olmuyor. İhaleye kendileri de girebiliyor, onunda çözümünü bulmuşlar, hayvan sayılarını şişirip ihaleyi iptal ettiriyor, bedava yayla işlerine gelmiyor ve kendi çıkarları doğrultusunda kamuyu zarar uğratıyor, bizlerde hiçbir yetkiliye derdimizi anlatamıyoruz.

TALEP ve İSTEKLERİMİZ;

 Kamu yararı ve Çukurova hayvancısı dikkate alınarak yaylaların ihaleye açılması,

Objektif hayvan kayıtlarının tespit edilmesi,

Kamu zararı varsa ilgililer hakkında adli işlem yapılması,.

Sayın bakanım üzülerek bu dilekçeyi sizlere göndermek zorunda kaldım, yayla sezonu gelmiştir, sizlerin tarafından bizlere yardım edileceğine gönülden inanıyorum, yayla sezonu ÇUKUROVA da havlar ısınmıştır. Acil yayla ihtiyacımız, vardır. Konu hakkında tarafımıza bilgi verilmesini arz ederim.

Bu dilekçeye vatandaşın haber merkezimize bildirdiği iddiaya göre şu cevap gelmiş;

Yahyalı da istedikleri yayla köylerdeki hayvan sayı artması sebebi ile bu sene ihaleye çıkmıyor. Geçen sene bu aile bölgede yaralamalı bir olaya da karışmış. Ancak yoğun talep üzerine bu hafta kullanılmayan diğer yaylalar  ihale edilecek istediklerini alabilirler. İstedikleri yaylanın verilme şansı yok açıklaması gelmiş.

Bu konuda Yörükler ise , Herhangi bir adli olay yok yaralama yok. Ama o bölgede hayvan sayısını yüksek gösteriyorlar ilçe tarımdan bu konuda resmi ve doğru bilgi alınmasını istiyoruz ,  Bu Ülkeyi mi terkmi edelim.  Kimse dert sorun dinlemiyor diye sitem ederken Adamı olan ise  mera yayla satışını iptal ettiriyor, iddiasında bulunurken,

Ama biz yinede Devlet Büyüklerimizden yardım talep ediyoruz, mağduriyetimizin giderilmesi ve Hem ülkemiz hemde kendimiz için ekonomiye katkı koymak istiyoruz açıklamasında bulunuyorlar.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Özler Haber
hatay escort izmit escort antalya escort bursa escort konya escort eskisehir escort canakkale escort